Leksykon drzew

Rokitnik pospolity - Hippophaë rhamnoides

Opis

Rokitnik zwyczajny, rokitnik pospolity – gatunek rośliny z rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae). Występuje w Europie i Azji. Jest światłolubnym gatunkiem pionierskim rosnącym na górskich stokach, w dolinach rzek i wzdłuż wybrzeży morskich. W Polsce naturalne jego stanowiska znajdują się tylko na wybrzeżu Bałtyku. Gatunek często jest uprawiany jako roślina ozdobna, rośnie też jego popularność jako rośliny sadowniczej. Ze względu na małe wymagania i tworzenie odrostów korzeniowych obsadzane są nim skarpy, hałdy i wydmy w celu ich umocnienia i ochrony przed erozją. Owoce i przetwory z nich, z powodu znacznego udziału substancji biologicznie aktywnych, uznawane są za żywność funkcjonalną, są też one i inne części tych roślin używane jako lecznicze i do wyrobu kosmetyków. Gatunek odgrywa istotną rolę biocenotyczną – związane są z nim liczne grzyby, bezkręgowce; stanowi miejsce lęgów, odpoczynku i żerowania wielu ptaków. Jego siedliska na wybrzeżach w Unii Europejskiej wymagają ochrony w sieci Natura 2000. W Polsce na stanowiskach naturalnych rokitnik objęty jest także ochroną gatunkową.

Jak rozpoznać?

   Najłatwiej rozpoznać okazy żeńskie. Jesienią pokryte są masą pomarańczowych, lekko podłużnych, malutkich, miękkich owocków.
   Liście są bardzo wąskie (do pół cm)  i lekko srebrzyste.
.  Rośliny cierniste.
Liście

Liście "wierzbowate" , ale dużo mniejsze. Długość 4-8cm, a szerokość 0,5 cm. Mają lekko srebrzysty odcień.
Owoce

Na okazach żeńskich występują do zimy liczne, drobne, pomaranczowo-żółte, bardzo kwaśne owoce. Są jadalne, mają zastosowanie w przemyśle spożywczym i spirytusowym, ale trudne do zbierania (może widelcem?).
Nasiona

 Łatwe rozmnażanie przez nasiona, które możemy zbierać do zimy i wysiać do gruntu, aby przemarzły (stratyfikacja).
Rokitnik pospolity
Rokitnik pospolity
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem